Bill number does not exist. Enter a vaild keyword.

Day(s)

As of: 3/4/2024 12:51:05 PM
Monday, March 4, 2024
Senate
Education, Business and Administration Subcommittee - (Budget and Taxation Committee) Live!
Created: 1/10/2024 3:55 PM
Education, Business and Administration Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - West Miller Senate Building, Room 3, Annapolis, MD
11:00 AM - West Miller Senate Building, Room 3, Annapolis, MD

Health and Human Services Subcommittee - (Budget and Taxation Committee)
Created: 1/10/2024 3:55 PM
Health and Human Services Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - Miller Senate Building, Schweinhaut Room, 4th Floor, Annapolis, MD
1:00 PM - Miller Senate Building, William Amoss Room, 4th Floor, Annapolis, MD

Public Safety, Transportation, and Environment Subcommittee - (Budget and Taxation Committee)
Created: 1/10/2024 3:55 PM
Public Safety, Transportation, and Environment Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - Miller Senate Building, Schweinhaut Room, 4th Floor, Annapolis, MD

Created: 2/28/2024 2:22 PM
Education, Energy, and the Environment Committee - Bill Hearing
1:00 PM - West Miller Senate Building, Room 2, Annapolis, MD
Sen M. Washington

State Government - Commission for the Deaf, Deafblind, and Hard of Hearing
Sen Gallion

Department of General Services - Renewable Natural Gas Pilot Program - Establishment
Sen Feldman

Building Code - Construction and Significant Renovation of Housing Units - Electric Vehicle Parking Spaces
Sen Kagan

Election Law - Election Costs and Administration
Sen Kagan

Elections – Ranked–Choice Voting – Contests for Presidential Nomination in 2028
Sen Brooks

Retail Choice Customer Education and Protection Fund - Purposes and Uses
Sen Brooks, et al

Maryland Building Performance Standards – Fossil Fuel Use, Energy Conservation, and Electric– and Solar–Ready Standards (Better Buildings Act of 2024)
(Added - 2/28/2024 3:01 PM)

Created: 2/28/2024 12:00 PM
Executive Nominations Committee - Appearing
5:00 PM - Miller Senate Building, William Amoss Room, 4th Floor, Annapolis, MD
Appellate Court of Maryland
Stephen Kehoe, Talbot, District 37
Correctional Training Commission
Daryl Washington, Baltimore City, District 45
Health Services Cost Review Commission
Farzaneh Sabi, Montgomery, District 14
Johns Hopkins University Police Accountability Board
Ateeb Ahmad Parray, Baltimore City, District 43
Chyna Sinclair, Baltimore City, District 43
Freud-Williams Maignan, Baltimore City, District 43
Panagis Galiatsatos, Baltimore City, District 11
Maryland Agricultural and Resource-Based Industry Development Corporation (MARBIDCO) Board of Directors
Phyllis Kilby, Cecil, District 35
Maryland Community Health Resources Commission
Jonisha Toomer, Baltimore, District 8
Terris King, Baltimore, District 10
Maryland Port Commission
Adam Neuman, Baltimore, District 11
Maryland Stadium Authority
Artis Hampshire-Cowan, Prince George's, District 23
Maryland State Arts Council
Christopher Sloan, Allegany, District 1
Secretary of the Maryland Higher Education Commission
Sanjay Rai, Montgomery, District 15
State Board of Elections
Jared DeMarinis, Anne Arundel, District 30
State Board of Physicians
Lydia McCargo-Redd, Baltimore, District 10
Supneet Saluja, Baltimore, District 42
State Board of Social Work Examiners
Barbara Tunstall, Baltimore City, District 43
Vernon Smith, Frederick, District 3
University of Maryland Medical System Corporation Board of Directors
Lynn Selby, Baltimore City, District 43

Created: 2/28/2024 12:01 PM
Executive Nominations Committee - Not Appearing
5:00 PM - Miller Senate Building, William Amoss Room, 4th Floor, Annapolis, MD
Advisory Council on Youth Camp Safety
Amy Schisler, Talbot, District 37
Anne Irwin, Howard, District 13
Cassandra Casey, Carroll, District 5
Ramona Riley-Bozier, Harford, District 34
Alcohol and Tobacco Commission
Robert Poole, Anne Arundel, District 33
Assistive Technology Loan Program Board of Directors
Jeffrey Le, Montgomery, District 18
Kristine Nellenbach, Baltimore City, District 40
Board of Trustees of Residential Boarding Education Programs
Stuart Cherry, Baltimore, District 11
Consumer Council
Robin McKinney, Howard, District 13
Critical Area Commission for the Chesapeake and Atlantic Coastal Bays
Brian Roche, Dorchester, District 37
Kelly Anne Richards, Kent, District 36
Fire-Rescue Education and Training Commission
Aleazor Taylor, Prince George's, District 23
Barbara Knippenburg, Allegany, District 1
Keegan Tozaki, Howard, District 9
Johns Hopkins University Police Accountability Board
Kamaria Hill, Prince George's, District 46
Maryland Agricultural and Resource-Based Industry Development Corporation (MARBIDCO) Board of Directors
John Jastrzembski, Frederick, District 3
Maryland Community Health Resources Commission
David Lehr, Washington, District 2
Roberta Loker, St. Mary's, District 29
Maryland Food Center Authority
Carlton Brown, Howard, District 13
Ryan Phillips, Anne Arundel, District 33
Stephanie Jerger, Baltimore City, District 45
Maryland Historical Trust Board of Trustees
Darius Johnson, Talbot, District 37
Franklin Robinson, Charles, District 28
Laura Davis-Mears, Worcester, District 38
Maryland Legal Services Corporation Board of Directors
Debra Thomas, Baltimore City, District 43
Phyllis Scalettar, Montgomery, District 16
Patuxent Institution Board of Review
Randall Nero, Anne Arundel, District 31
Professional Standards and Teacher Education Board
Deborah Gartland, Montgomery, District 14
Garima Handley, Howard, District 9
Karen Yoho, Frederick, District 4
Maleeta Kitchen, Howard, District 12
Sandra Skordalos, Baltimore, District 6
Winona Taylor, Baltimore City, District 45
Public Service Commission
Kumar Barve, Montgomery, District 17
Seafood Marketing Advisory Commission
Frederick Sieling, Anne Arundel, District 30
Stephan Abel, Anne Arundel, District 30
William Wilkins, Queen Anne's, District 36
State Board for Certification of Residential Child Care Program Professionals
Julia Boice, Howard, District 9
Ruby Daniels, Howard, District 12
State Board for Professional Engineers
Tracey Clark, Baltimore, District 11
State Board of Certified Interior Designers
Suzanne Frasier, Baltimore City, District 41
State Board of Chiropractic Examiners
Ella Pantazis, Anne Arundel, District 32
Paul Abosh, Baltimore, District 11
State Board of Dental Examiners
Harry Benavent, Howard, District 9
Shari Kohn, Baltimore City, District 11
State Board of Dietetic Practice
Daphene Altema-Johnson, Howard, District 12
Linda Paren, Anne Arundel, District 31
Linnet Nyce, Baltimore, District 42
State Board of Examiners in Optometry
Catherine Carter, Howard, District 9
State Board of Foresters
Anthony DiPaolo, Worcester, District 38
Kala Fleming, Baltimore, District 10
State Board of Heating, Ventilation, Air-Conditioning, and Refrigeration Contractors
Winfield Jones, Queen Anne's, District 36
State Board of Occupational Therapy Practice
Carolyn Candiello, Baltimore City, District 43
State Board of Physicians
Ifeyinwa Stitt, Howard, District 13
State Board of Plumbing
Craig Stokes, Baltimore City, District 45
Leif Hancock, Wicomico, District 38
State Board of Psychologists
LaKeita Carter, Baltimore, District 10
Li Dao, Baltimore, District 44
Trent Evans, Baltimore, District 44
State Board of Veterinary Medical Examiners
Christine King, Baltimore, District 31
Justin Sobota, Frederick, District 4
State Board of Well Drillers
David Kelly, Harford, District 35
State Racing Commission
Jennifer Wright, Kent, District 36
Shawn Wright, Prince George's, District 23
University System of Maryland Board of Regents
Charles McMillen, Howard, District 9
Steven Sibel, Baltimore, District 11

House
Education and Economic Development Subcommittee - (Appropriations Committee)
Created: 1/4/2024 2:24 PM
Education and Economic Development Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - House Office Building, Room 120, Annapolis, MD

Health and Social Services Subcommittee - (Appropriations Committee)
Created: 1/4/2024 3:09 PM
Health and Social Services Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - House Office Building, Room 120, Annapolis, MD
1:00 PM - House Office Building, Room 150, Annapolis, MD

Transportation and the Environment Subcommittee - (Appropriations Committee)
Created: 1/4/2024 2:43 PM
Transportation and the Environment Subcommittee - Budget Hearing
1:00 PM - House Office Building, Room 145, Annapolis, MD

Capital Budget Subcommittee - (Appropriations Committee)
Created: 1/4/2024 4:28 PM
Capital Budget Subcommittee - Budget Hearing
3:00 PM - House Office Building, Room 120, Annapolis, MD
(Added - 1/4/2024 4:35 PM)
Maryland Higher Education Commission
(Removed - 3/1/2024 11:15 AM)
Maryland Independent College and University Association
(Removed - 3/1/2024 11:15 AM)
Maryland School for the Deaf
(Removed - 3/1/2024 11:15 AM)
University of Maryland Medical System
(Removed - 3/1/2024 11:15 AM)

Alcoholic Beverages Subcommittee - (Economic Matters Committee)
Created: 3/4/2024 11:56 AM
Alcoholic Beverages Subcommittee - Work Session
3:30 PM - Zoom / YouTube

Motor Vehicle and Transportation Subcommittee - (Environment and Transportation Committee)
Created: 3/3/2024 2:56 PM
Motor Vehicle and Transportation Subcommittee - Work Session
7:00 PM - Zoom / YouTube

Family Law Subcommittee - (Judiciary Committee)
Created: 2/27/2024 2:38 PM
Family Law Subcommittee - Bill Hearing
3:00 PM - Zoom / YouTube
Del Kaufman, et al

Family Law - Child Custody Evaluators - Qualifications and Training
Del Simpson, et al

Marriage – Confidential Communication – Criminal Charge
Del Crutchfield, et al

Family Law - Child Support - Actual Income
(Added - 3/1/2024 11:53 AM)
Del Shetty, et al

Family Law - Protective Orders - Crimes of Violence and Stalking

Public Safety Subcommittee - (Judiciary Committee)
Created: 2/27/2024 11:11 AM
Public Safety Subcommittee - Bill Hearing
4:00 PM - Zoom / YouTube
The Spkr (Admin), et al

Center for Firearm Violence Prevention - Establishment
Del Hutchinson, et al

Criminal Law - Destroying Funerary Objects - Statute of Limitations
(Added - 2/28/2024 4:28 PM)

Created: 2/29/2024 9:22 AM
Rules and Executive Nominations Committee - Bill Hearing
1:00 PM - House Office Building, Room 250, Annapolis, MD
Hearing will be held in the Environment and Transportation Committee
Del Fisher, et al

Amendments Convention Called Under Article V of the U.S. Constitution - Delegation to the Convention
Del Acevero, et al

Supporting a Long-Term Ceasefire in Israel and Palestine
Del Martinez, et al

Condemning Islamophobia, Anti-Palestinian Hate, and Antisemitism
Del Williams, et al

Use of Nuclear Weapons
Del Jacobs, et al

Commercial Fishery Disaster Declaration Due to Invasive Species

Other
No. 4 - Baltimore County
Created: 3/1/2024 4:28 PM
3:30 PM - Miller Senate Building, Welcome Room, 4th Floor, Annapolis, MD

Click to return on the top page